Pohod misionara Gabrijela Jukića

U nedjelju 10. srpnja 2022. Župu sv. Petra, apostola u Petrijevcima s filijalom u Satnici Valpovačkoj pohodio je don Gabrijel Jukić, svećenik Vrhbosanske nadbiskupije, misionar u Ugandi. Tom je prilikom predvodio nedjeljna misna slavlja i susreo se sa župnom misijskom zajednicom.

Don Gabrijel u homiliji je predstavio svoje misijsko djelovanje koje je započeo prije šest godina u Zambiji a nastavio u Ugandi. Progovorio je o izazovima s kojima se suočava, velikim siromaštvom te nemogućnošću školovanja djece. Istaknuo je kako se po dolasku u misijske zemlje odlučio zauzeti ponajviše na obrazovanju djece čiji roditelji nemaju sredstava kako bi svojoj djeci omogućili školovanje. Tako trenutno, zahvaljujući donacijama osobito iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, njegovim je zalaganjem školovanje omogućeno za 180 djece. Kazavši kako je edukacija i školovanje djece najvažnije ulaganje u afričkog čovjeka i njegovu budućnost, jer ono uvelike jamči da će djeca stasati u kvalitetne ljude i odgovorne građane svoga naroda, prezentirao je sustav građanskih škola koje rado primaju djecu koju dovedu misionari, a čiji roditelji nisu u mogućnosti sami platiti školovanje. Misija u kojoj djeluje brojna je djecom koja su prepuštena ulici. Katolička crkva, rekao je, zbog svog edukacijskog djelovanja, na dobrom je ugledu u Ugandi. Afrički čovjek rado prihvaća Radosnu vijest. Brizi o obrazovanju, istaknuo je, prethodi navještaj Evanđelja i priprava za sakramente kojima sa živom vjerom pristupaju i djeca i odrasli.

Osvrćući se na evanđelje o milosrdnom Samarijancu rekao je kako su misionari oni koji vide patnju i rane konkretnih ljudi i prigibaju se do njih kako bi im pomogli. To nikako ne mogu učiniti sami, kao što je i milosrdni Samarijac trebao pomoć drugoga čovjeka koji će pomoći unesrećenom, tako i misionari trebaju pomoć ljudi koji će im molitvom i novčanim darom pomoći da mogu vidati rane unesrećenih. Vi ste, rekao je propovjednik, svojim misijskim angažmanom i akcijama, pomoć misionarima da mogu izvršavati svoje poslanje.

Kako su se tih dana održavale Petrijevačke žetvene svečanosti, misom zahvalnicom za plodove žetve, don Gabrijel istaknuo je prije prinosa darova kako se u današnjem slavlju sjedinjuje zahvalnost Bogu za njegove darove kao i zahvalnost siromašne djece kojima će život biti olakšan zahvaljujući daru koji će ponijeti u Afriku.

Na kraju misnog slavlja gosta je pozdravio i zahvalio na dolasku župnik Matej Glavica, izričući radost nove suradnje koja se očituje u prepoznavanju konkretnih osoba koje ćemo pomoći kroz misijski dar. Istaknuo je i ponos na svoje župljane i misijsku zajednicu koji osjećaju potrebe onih koji još uvijek nemaju osnovne uvjete za život. Potom je misionaru uručen dar župe u iznosu od jedanaest tisuća kuna. Don Gabrijel u zahvali za primljeni dar istaknuo je da je u tom daru omogućeno uzdržavanje i školarina za više djece. Ovim činom misijske aktivnosti u župi Petrijevci koje aktivno postoje već pet godine dobile su konkretnu potvrdu za koga rade i odriču se, kao i dodatni motiv za daljnji rad.

Petrijevačka župna misijska zajednica kroz više misijskih akcija župljanima stavlja na raspolaganje svoje ručne radove, a prihod od njihove kupovine namijenjen je misijama. Prethodna ovakva suradnja ostvarena je 2020. godine kada je pomoć upućena kući za nezbrinute djevojčice u Beninu. U razgovoru s misijskom zajednicom došlo je do prijedloga da se i u budućnosti ostvaruje suradnja župe i misionara Jukića kroz omogućavanje školarina za još više djece.

Snimka razgovora s misionarem

 

Slike: